сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Осветена новата црква „Св. Јован Крстител“ во Аеродром

Архиепископот Охридски Македонски во знак на благодарност на ктиторот Ванчо Чифлиганец му додели орден Свети Климент Охридски од Прв ред, највисоко признание на МПЦ, а ктиторот Чифлиганец на г.г. Стефан симболично му го предаде клучот од црквата Свети Јован Крстител и позлатен орден.

jovan500

Поврзани вести

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот Ванчо Чифлиганец.

Осветувањето го изврши поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан со митрополитите: брегалнички Иларион, тетовско-гостиварски Јосиф, кумановско-осоговски Јосиф, епископот Хераклејски Климент и повеќе свештеници на МПЦ, во присуство на ктиторот Чифлиганец, градоначалници, претставници на државните институции, бизнис личности и голем број православни верници и граѓани на Скопје и Македонија.

Архиепископот Охридски Македонски во знак на благодарност на ктиторот Ванчо Чифлиганец му додели орден Свети Климент Охридски од Прв ред, највисоко признание на МПЦ, а ктиторот Чифлиганец на г.г. Стефан симболично му го предаде клучот од црквата Свети Јован Крстител и позлатен орден.

Новиот храм „Св. Јован Крстител“, кој две години се градеше на атрактивна локација, во паркот со авион во општина Аеродром, на кејот на реката Вардар, е петкуполна  црква со специфична, древна архитектура, а во комплексот има камбанарија, фонтана и парк. Во црквениот комплекс има камбанарија висока 18.5 метри, фонтана во облик на крст со три водоскоци, природен камен стар 25 милиони години тежок 15 тони, донесен од рудникот Бучим во Радовиш а дворот е партерно и хортикултурно уреден со места за одмнор на посетителите.

Црквата за која е објавена книга на македонски и англиски јазик е ново препознатливо обележје на општина Аеродром. Свеченото отворање на црковниот храм беше збогатено со културно уметничка програма со настапи на познати имиња од црковната, народната и забавната музика.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести