четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Осветување на камен темелник на споменикот за Водици

ohrid

Поврзани вести

На православниот празник Свети Атанасиј, на свечен начин ќе биде поставен камен- темелникот за изградба на новото спомен обележје за Водици кај градското пристаниште во Охрид.

Чинот на осветувањето и поставувањето на камен темелникот ќе го изведат свештеници на МПЦ, Кумот на Водици Охрид-2014, градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, и Кумот на Водици Охрид-2012, Ванчо Чифлиганец, кој е донатор на споменикот.

Споменикот за Водици, посветен на најмасовата прослава на Богојавление во овој дел на православието, е дар за граѓаните, туристите, Балканскиот Ерусалим-Охрид и Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести