недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Освоена зградата на украинското министерство, Кличко повикува на штрајк

Според информациите на активистите на движењето „Заедничка работа“, планираат да формираат штаб на одбрана во зградата на минстерството кое се наоѓа на улицата „Крешчатик“.

kiev

Поврзани вести

Учесниците на протестот во Киев ја заземаа зградата на Министерството за аграрна политика во центарот на градот, објавија РИА Новости. Тие решија да ја заземаат оваа зграда по објавувањето на резултатите на преговорите на украинската опозиција и претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Според информациите на активистите на движењето „Заедничка работа“, планираат да формираат штаб на одбрана во зградата на минстерството кое се наоѓа на улицата „Крешчатик“.

Лидерот на опозицијата Виталиј Кличко утринава ги повика неговите следбеници на генерален штрајк, додека демонстрантите кои вчера ја заземаа зградата на државната администрација во Лавов и Ровн, подигнаа барикади околу овие објекти, јавуваат украинските медиуми.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести