четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Отаменди ќе биде трето засилување за Сити во овој преоден рок

Сагата околу трансферот на Николас Отаменди во Премиер лигата конечно го дочека својот крај.

Сити ангажираше огромно засилување во одбраната - Отаменди потпиша петгодишен договор

Сити ангажираше огромно засилување во одбраната - Отаменди потпиша петгодишен договор

Поврзани вести

Аргентинскиот репрезентативец и довчерашен член на Валенсија потпиша петгодишен договор со тимот на Манчестер Сити. Отаменди речиси во текот на целото лето беше поврзуван со Манчестер Јунајтед и Челзи, но сепак изборот за негов следен клуб падна на Манчестер Сити.

“Граѓаните” на Валенсија ќе и искешираат 32 милиони фунти, а Отаменди ќе биде трето засилување за Сити во овој преоден рок. Претходно на “Итихад” пристигнаа Рахим Стерлинг од Ливерпул и Фабијан Делф од Астон Вила.

Николас Отаменди е еден од најдобрите дефанзивци во Примера и неговото доаѓање значително ќе ја засили конкуренцијата и ќе го подобри квалитетот во нашата одбрана“, вели менаџерот на Манчестер Сити, Мануел Пелегрини.

Николас Отаменди  во Валенсија одигра само една сезона по неговото пристигнување од Порто, а претстојната сезона во Сити ќе го носи дресот со број “30”.

Најчитани вести