понеделник, 27 март 2017  |  Вести денес: 61

Отфрлено барањето на бугарската опозиција за недоверба на Владата

Барањето на опозицијата е отфрлено со 130 гласови, 80 пратеници се изјасија „за“, додека петмина беа воздржани, јави Танјуг.

Отфрлено барањето на бугарската опозиција за недоверба на Владата

Отфрлено барањето на бугарската опозиција за недоверба на Владата

Последни вести

Бугарскиот Парламент денеска го отфрли барањето на опозицијата за изгласување недоверба на Владата на премиерот Бојко Борисов.

Барањето на опозицијата е отфрлено со 130 гласови, 80 пратеници се изјасија „за“, додека петмина беа воздржани, јави Танјуг.

Коалициската Влада на Борисов, која е на власт од ноември 2014 година, нема апсолутно мнозинство, но има поддршка од две помали партии.

Опозицијата ја обвини Владата дека не ги спровела реформите на здравствениот систем, како и поради преземање чекори, кои би довеле до затворање на болници.

Најчитани вести