среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Откако Хрватска е во ЕУ, тоне во се’ подлабока криза

Хрватска „ниже“ само проблеми откако влезе во Унијата

eu i hrvatska

Поврзани вести

Австрискиот дневник „Пресе“ објави анализа за состојбата во Хрватска по влезот во Европската унија под наслов „Наместо раст, уште подлабока криза“.

„Серијата лоши вести за Хрватска не преставуваат и оваа година. Зголемениот број невработени, големите долго долгорочно лошата перспектива покажуваат дека влезот на земјата во Унијата не се исплатеше“, констатира весникот, нагласувајќи дека посебно е проблематична невработеноста меѓу младите.

„Без славење и големи очекувања Хрватите влегоа во ЕУ“, пишува „Пресе“, додавајќи дека државата веќе шест години се соочува со криза, а влезот во ЕУ засега и’ донесе само продолжување на кризата.

Во Хрватска изостанаа и големите странски инвестиции какви што во 2004-та година по влезот во ЕУ доживеаја Словачка и Полска, а отежнат е извозот на пазарите на Србија и Босна и Херцеговина.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести