Македонија

Откако видоа дека посета на Груевски во САД помина одлично, сега опозицијата дефокусира со лаги за тоа кој ја организирал

Откако видоа дека посета на Груевски во САД помина одлично, сега опозицијата дефокусира со лаги за тоа кој ја организирал

Опозицијата покажува невидена нервоза и хаотично однесување. Тоа може да се види во текстовите и написите кои излегуваат во соросовите и проопозициски медиуми полни со лаги и манипулации за посетата на премиерот Никола Груевски во САД, пишува „Курир“.

Порталот нагласува дека откако стана сосема евидентно дека посетата помина одлично што е максимално позитивен потег на Груевски, медиумите блиски до опозицијата се зафатија за тоа кој и како ја организирал посетата.

Како што наведува „Курир“, споменатите медиуми изнесоа тотално неточна информација дека наводно агенцијата Њу Партнерс која ја ангажирала ВМРО-ДПМНЕ ја организирала посетата со Бајден.

Според информациите до кој дојдовме информацијата е целосно невистината, но истовремено и тотално небитна информација.

Според брифинг информацијата од Белата куќа САД го потврдуваат пријателството со Македонија и поддршката на евроаланските интеграции на Македонија, воедно апелираат и за исполнување на обврските од одговорот од Пржино меѓу кој е и обврската за организирање на избори на 24 април од кој Заев и СДСМ сакаат да избегаат, пишува „Курир“.

Истовремено средбата Груевски- Бајден е и шлаканица за самите опозициски експоненти кои заговараа и ширеа дезинформации дека државата е изолирана што се покажа за целосно нетшна информација.