понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Откажани над 90 летови во Јапонија поради тајфун

tajfun

Последни вести

Над 90 летови се откажани денеска на јапонскиот остров Окинава поради приближувањето на моќниот тајфун „Дујуан“.

Околу 300 жители се евакуирани од своите домови на островите Јонагуни и Ишигаки, а над 100 домаќинства се без електрична енергија.

Брзината на ветерот во центарот на моќниот тајфун достигнува до 70 метри во секунда. Тој се движи се брзина од 20 километри на час кон северозапад во насока на Тајван, по што се очекува да стигне до бреговите на Кина.

Тајванските власти објавија предупредување за опасност од поплави во крајбрежните региони.

Најчитани вести