вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Откажани 40 летови поради вулканот на јапонскиот остров Кјушу

Најголемите компании „Јапан ерлајнс“ и „Ол Нипон Ервејс“ ги предупредија патниците на бројните откажувања и промената на дестинациите на летовите на аеродромот Кумамото, поради облакот од пепел висок 800 метри.

Small Eruption At Mount Aso In Japan

Последни вести

Околу 40 домашни летови се откажани денеска на јужниот јапонски остров Кјушу поради густиот пепел и чад, кои излегуваат од кратерот на најголемиот активен вулкан Асо, објави МИА..

Најголемите компании „Јапан ерлајнс“ и „Ол Нипон Ервејс“ ги предупредија патниците на бројните откажувања и промената на дестинациите на летовите на аеродромот Кумамото, поради облакот од пепел висок 800 метри.

Портпаролот на тој аеродром изјави дека еден меѓународен лет е откажан и уште еден е пренасочен.

Еден од најголемите вулкани во светот, висок 1.592 метри се активираше во вторникот, а метеоролозите предупредуваат дека вулканските камења и пепелта можат да паѓаат во радуис од еден километар.

Ова е прва ерупција по 19 години.

Најчитани вести