понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Откриена група во Бугарија која продавала бебиња

Членовите на групата наоѓале трудници кои поради социјална состојба или со психолошки проблеми за финансиски надоместок биле подготвени да си ги продадат децата, соопштиле безбедносната агенција.

beinja

Последни вести

Во Бугарија разбиена криминална група која продавала новороденчиња. Криминалната група била откриена од Бугарската агенција за национална безбедност (ДАНС) во Софија.

Членовите на групата наоѓале трудници кои поради социјална состојба или со психолошки проблеми за финансиски надоместок биле подготвени да си ги продадат децата, соопштиле безбедносната агенција.

Според добиените информации криминалците претходно обебзедувале купувачи, најчесто семејства без деца во Бугарија и странство. Во групата имало и адвокат со задача да ја обезбеди неопходната документација за посвојување дете.

Најголемиот број на трудници со бугарско потекло биле сместени во буграска градинка во Софија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести