петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Откриени и запленети над шест килограми марихуана

Од страна на Судија за претходна постапка на пријавените лица определена им е мерка притвор во траење до 30 дена.

rsz_img_5222

Поврзани вести

Прилепската полиција откри и заплени шести килограми марихуана која што била наменета за грчкиот пазар, соопштува Министерството за внатрешни работи.

Дваесетгодишниот Е.Б. од Албанија и 47-годишниот Ф.Џ. од Охрид, на 15-ти овој месец, организирале транспорт на дрогата од Албанија преку Македонија со цел продажба на истата во Грција. Тие во вечерните часови додека се движеле со такси возило кај селото Витолишта, биле забележани и сопрени од граничната полиција. При извршена рутинска контрола и преглед на возилото, во задниот дел во багажникот во патна торба,  пронајдени се две црни полиетиленски вреќи со непозната растителна материја.  Истата е одземена и предадена на вештачење,  при што е утврдено дека станува збор за наркотична дрога марихуана со маса од 6.370 грама.

Полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицата Е.Б. и против Ф.Џ. од Охрид, поради постоење основано сомнение за сторенo кривичнo делo „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прокурсори”.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести