петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Отпечаток од сите прсти за подолг престој Шенген зоната

Fingerprint_detail_on_male_finger

Последни вести

Македонските граѓани кои ќе сакаат да останат во земјите од Шенген зоната подолго од 90 дена, од утре ќе мораат да дадат отпечаток од сите прсти на двете раце и дигитална фотографија.

Овие промени не се поврзани со системот за визна либерализација, туку се однесуваат само на апликациите за виза за подолг престој во земјите на ЕУ.

Објаснувањето од ЕУ е дека тоа е дел од модерниот визен информативен систем и со давање на отпечатоци од прстите, се заштитуваат граѓаните од крадци на идентитети и фалсификување на патните исправи.
Оваа мерка од четврток ќе се применува и на  Турција, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести