среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 24

Отпуштени вработените во „Ер Франс“ што им ги искинаа кошулите на менаџерите

Француската авиокомпанија „Ер Франс“ отпушти четворица работници и суспендираше 11-мина, затоа што на протестот поради отпуштањето вработени нападнале двајца менаџери.

er frans

Поврзани вести

Француската авиокомпанија „Ер Франс“ отпушти четворица работници и суспендираше 11-мина, затоа што на протестот поради отпуштањето вработени нападнале двајца менаџери.

Компанијата одлуката ја донесе по повеќенеделната истрага и разговорите со вработените, се наведува во документите во кои АП имал увид, пренесува српски Блиц.

Четворица вработени се отпуштени поради „физичка агресија“, а 11 вработени се суспендирани на две недели без плата поради уништување на имотот на компанијата.

Активистите на синдикатот на 5-ти октомври упаднаа во седиштето на француската авиокомпанија во Париз за време на состанокот на раководството за планот за отпуштање на вработени и им ги скинаа кошулите на двајца менаџери кои потоа ја прескокнаа оградата и побегнаа со полициска придружба.

„Ер Франс“ со години нема остварено заработка и мора да ги намали трошоците за да остане конкурентен со компаниите од Блискиот Исток и нискобуџетните компании.

Повеќе за инцидентот што се случи на 5-ти октомври на следниот линк.

Најчитани вести