вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Отсечени неколку села во Старо Нагоричане поради снегот

M4034S-4211

Последни вести

Селата Арбанашко, Длабочица, Мгленце, Малотино, Жељувино, Дренак, Цветишница во општина Старо Нагоричане се отсечени поради врнежите од снег, информираат од подрачното одделение на Регионалниот центар за управување со кризи.

Во дел од овие села нема електрична енергија, поради дефект во нисконапонската мрежа, пренесува МИА.

Од подрачното одделение на РЦУК информираа дека висината на снежната покривка изнесува 35 сантиметри.

Од Одделение за урбанизам на општина Старо Нагоричане, пак соопштија дека на одредени места висината на снежната покривка е 50 сантиметри. Поради силниот ветер има и наноси од снег со висина од метар. Општината веќе ги презема потребните мерките за расчистување на патниот правец, по што и екипи на ЕВН ќе излезат и ќе ги отстранат дефектите во тој реон.

Најчитани вести