понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Отворање на новата фабрика на „Џонсон контролс“ во индустриската зона во Штип

jonson kontrols

Поврзани вести

Во Технолошко индустриската развојна зона во Штип денеска ќе биде отворена новата фабрика на компанијата „Џонсон Контролс“.

Фабриката се простира на површина од 12.000 метри кавдратни, ќе вработи над 1.400 лица, а во неа се инвестирани 20 милиони евра. Ќе произведува автомобилски седишта и навлаки.

На отворањето на фабриката, како што е најавено, ќе присуствуваат претставници на „Џонсон Контролс“, на Владата на Македонија и на Амбасадата на САД.

Ова е втора фабрика на „Џонсон Контролс“ во Македонија. Првата е лоцирана во индустриската зона „Бунарџик“.

„Џонсон контролс“ е светски гигант за производство на опрема за автомобили. Присутна е во 150 држави и има вкупно 154.000 вработени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести