недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Отворена градинка во општина Ранковце

Владата вложи два милиони денари во уредувањето на градинката и нејзиното оспособување.

gradinka

Поврзани вести

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, денесka свечено отвори градинка во други просторни услови во општина Ранковце, во адаптиран училишен простор, во рамки на  ОЈУ „Детелинка“ од Крива Паланка.

Спасов изјави, дека со отворањето на оваа група, која за почеток ќе опфаќа 26 деца на возраст од три до шест години во полудневен престој, се решава еден долгогодишен проблем на жителите на општината, чии деца сега ќе можат да бидат опфатени во системот на згрижување на деца од предучилишна возраст.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести