вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ОУ „Ванчо Прке“ од Штип собра 125 килограми пластичен отпад – награда три школски табли

Школските табли веќе се врачени на училиштетот и останува продолжување на соработката преку еден ваков корисен проект кој ја зголемува свеста за кај учениците за собирање на пластичниот отпад.

tabla2

Последни вести

Општина Штип и Министерството за животна средина и просторно планирање, во соработка со „Пакомак“ ДОО Скопје и НВО „Светлина“ спроведоа акција за собирање на пластична амбалажа во основните училишта во Штип. Согласно резултатите, првопласирано е училиштето „Ванчо Прке“ кое собрало 124.6 килограми пластична амбалажа.

Од тие причини, „Пакомак“ ДОО-Скопје му додели како награда три училишни табли во вредност од 20.000 денари. Школските табли веќе се врачени на училиштетот и останува продолжување на соработката преку еден ваков корисен проект кој ја зголемува свеста за кај учениците за собирање на пластичниот отпад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести