сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 51

Ова е едно од најздравите овошја во светот

Поврзани вести

Цитронот е тропско растение од семејството аргуми и е едно од најздравите овошја во светот. Тоа е овошје без маснотии и со малку калории, што прави чуда за нашето тело. Тој е непроценлив за нашиот имунитет и е незаменлив за губењето вишок килограми.

Затоа не би требало да го избегнувате ниту поради неговиот горчлив вкус бидејќи резултатот што го остава зад себе е благ како шеќер. Со сета магија што ја носи со себе, тешко е да се поверува дека цитронот некогаш бил забрането овошје.

Се смета дека цитронот настанал со вкрстување на портокал и помела. Цитронот е едно од најздравите овошја, токму поради тоа што содржи огромни количества витамини, минерали, а на тој попис никогаш нема крај. Цитронот е преполн со витамин Ц и затоа спаѓа во групата антиоксиданси што го спречуваат стареењето на кожата и помагаат во ослободувањето од вишок килограми.

Најчитани вести