вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Ова се изјавите на македонските ракометари по натпреварот против Австрија

MAJ_4614_resize_resize

Последни вести

Еве што изјавија дел од нашите репрезентативци по средбата со Австрија:

Гоце Георгиевски: “Презадоволен сум од победата и од остварената цел. Не очекува Словенија, која е квалитетна репрезентација. Треба малку да се одмориме и од утре да почнеме да се подготвуваме за тој натпревар. Позитивни сме и на секоја средба одиме на победа. Посакувам на Словенија да и се повтори ЕП во Србија, каде ги победивме во мечот за петтото место“.

MAJ_4637_resize_resize

Наумче Мојсовски: “На Словенците не смееме да им дозволиме да се размавнат. Тие сакаат да играат со топка и просечно постигнуваат над 34 гола по натпревар. Треба да ги спуштиме на помалку голови и да ја искористиме слабоста на нивната одбрана. Треба да го искористиме и строгиот критериум на судиите, бидејќи Словенците сакаат поцврста игра, а новите правила ја санкционираат таквата игра. Треба да ја одиграме нашата игра “еден на еден“ и тогаш ќе завршиме голема работа“.

MAJ_4631_resize_resize

Кире Лазаров: “Со четвртатапобеда во пет меча ја комплетиравме групната фаза и сега ни следи Словенија. Искрено, загрижен сум што игравме послабо во одбрана. Денес примивме дури 31 гол што е премногу. Доколку сакаме да го минеме четвртфиналето, Словенија ќе мораме да ја задржиме на 22, максимум 24 гола. Ќе играме против селекција која на последното светско првенство играше во полуфиналето и беше на чекор од медал. Овој состав е уште покомпактен, поцврст и технички далеку подобар од претходниот, но верувам во нашите играчи и очекувам дека токму против Словенија ќе го одиграме најдобриот натпревар на првенството“.

MAJ_4627_resize_resize

Ренато Вугринец: “За Словенија имам одиграно преку 200 натпревари и сум постигнал многу голови, но јас сум професионалец и сега играм за Македонија и ќе дадам се од себе за да дојдеме до победа. Тоа ќе биде натпревар со голем влог за двете страни. Ќе решаваат ситници: дневната форма на играчите, среќата…“

MAJ_4634_resize_resize

Дејан Манасков: “Нашата цел останува иста, мораме да се избориме за можност да нстапиме на ОИ. Словенија има силен состав, 20-30 отсто се подобри од Австријците и нема да ни биде лесно. Ќе мораме да одиграме подобро од денес, особено во одбраната, не смееме да примаме толку голови. Мораме физички да се одмориме, но и психички да се подготвиме за тој натпревар и да ја израдуваме Македонија со нова победа“.

Извор: ркметалург.мк

Најчитани вести