сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 37

Ова се првите финалисти на „Евровизија“

Првото полуфинале на 61. избор за „Песна на Евровизија“ се одржа вечерва во „Глоуб арената“ во Стокхолм, а жирито и публиката од 18 земји ги избраа првите десет финалисти.

evrovizija-1-640x449

Последни вести

Овие земји ќе се натпреваруваат во саботното финале:

1.Азербејџан

2.Русија

3.Холандија

4.Унгарија

5.Хрватска

6.Австрија

7.Ерменија

8.Чешка

9.Кипар

10.Малта

На овогодинешното музичко натпреварување ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа и Австралија, а нашата претставничка Калиопи ќе настапи на втората полуфинална вечер со песната „Дона“, под реден број осум.

Најчитани вести