четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ова се убијците на српскиот новинар Славко Чурувија

Чурувија е убиен на 11 април 1999 година, на Велигден, во влезот од зградата во која живеел во Белград. Речиси 15 години по злосторството, напишано е обвинението од Специјалното обвинителство за организиран криминал и ќе биде обелоденето за неколку дена

Slavko_Curuvija

Поврзани вести

Обвинението против четворицата осомничени за убиство на Славко Чурувија, сопственик на „Дневен телеграф“ е напишано и идентитетот на убијците е познат.

Како што објавија српските медиуми, во обвинението се наведува дека Радомир Марковиќ (68), тогашен шеф на ресорот Државна безбедност директно ја наредил ликвидацијата, Милан Радоњиќ (54), тогашен началник на белградскиот центар на ДБ го организирал злосторството, Ратко Ромиќ (51), тогашен оперативец во ДБ го помагал извршувањето на убиството, додека Мирослав Курак Мики (43), некогашен припадник на посебната служба за обезбедување во ДБ, е обвинет како директен извршител на убиството.

Чурувија е убиен на 11 април 1999 година, на Велигден, во влезот од зградата во која живеел во Белград. Речиси 15 години по злосторството, напишано е обвинението од Специјалното обвинителство за организиран криминал и ќе биде обелоденето за неколку дена.

Чурувија требало да биде убиен на 10-ти април, но егзекуцијата била направена ден подоцна бидејќи операторката во ДБ задолжена за слушување и собирање информации од оперативците на терен не им јавила на извршителите на убиството кога Чурувија тој ден треба да пристигне дома.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести