сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Овие 25 градови се најповолни за младите

pariz

Последни вести

Градот на светлината и љубовта, Париз е именуван и за најповолен град за живот на младите луѓе.

Главиот град на Франција се најде на врвот на листата на Youthful Cities Affordability, каде светските метрополи се оценуваат врз основа на девет различни фактори, вклучувајќи ја минималната заработувачка по работен час и цената за сместување.

Следува листата на 25-те најповолни градови за живот на младите луѓе:

1. Париз, Франција

2. Торонто, Канада

3. Лос Анџелес, САД

4. Чикаго, САД

5. Берлин, Германија

6. Далас, САД

7. Рим, Италија

8. Њујорк, САД

9. Токио, Јапонија

10. Лондон, Велика Британија

11. Сеул, Јужна Кореја

12. Буенос Аирес, Аргентина

13. Истанбул, Турција

14. Каиро, Египет

15. Јоханесбург, Јужноафриканска Република

16. Богота, Колумбија

17. Лима, Перу

18. Мумбај, Индија

19. Лагос, Нигерија

20. Сао Пауло, Бразил

21. Манила, Филипини

22. Шангај, Кина

23. Мексико Сити, Мексико

24. Најроби, Кенија

25. Киншаса, Демократска Република Конго.

Најчитани вести