сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Со овие методи намалете ја температурата кај детето за пет минути

Ако вашето дете има температура поради која што не се чувствува пријатно, може да преземете некои чекори, но важно е да знаете дека доколку детето има повеќе од три дена температура или грозница, треба да се однесе на преглед кај педијатар.

Со овие методи намалете ја температурата кај детето за пет минути

Со овие методи намалете ја температурата кај детето за пет минути

Поврзани вести

Стручњаците одамна утврдиле дека доколку детето е здраво, тогаш грозницата која го мачи не би требало да биде причина за грижа. Ако вашето дете има температура поради која што не се чувствува пријатно, може да преземете некои чекори, но важно е да знаете дека доколку детето има повеќе од три дена температура или грозница, треба да се однесе на преглед кај педијатар.

Со овие методи може да се намали температурата кај децата за пет минути:

Вода со ракија

Малку ракија ставете во вода. Во водата потопете газа и ставете ја на стапалата на детето, и облечете му чорапи. Детето покријте го со тенка прекривка и оставете го да одмара.

Топла купка 

Водата испарува од кожата, температурата почнува да се спушта. Не употребувајте ладна вода, бидејќи таа може да предизвика спротивен ефект, односно во тој случај температурата би можела да расте.

Компир

Рендан свеж компир исто така е добро да се стави во чорапите на детето.

НАПОМЕНА: Ако бебето е помало од три месеци и има температура, задолжително обратете се на лекар.

Најчитани вести