Магазин

Овие продукти се природен афродизијак

Овие продукти се природен афродизијак

Ве интересира како со храната можете да создадете „роматично чувство“?

Еве неколку продукти што можете да ги користите како природен афродизијак. Додадете ги овие производи на вашиот попис за шопинг и препуштете се на романсата!

Авокадо

Како додаток на неговата свиленкаста текстура и богатиот вкус, авокадото содржи и големи количества витамин Е, што му помага на телото во производство на хормоните како што се тестостерон, прогестерон и естроген.

Школки

Освен што го засилуваат нивото на цинк во организмот, истражувањата покажаа дека школките содржат и аминокиселини што го активираат излачувањето на надворешни хормони.

Чоколада

Темното чоколадо помага во лачењето на допамин, кој е клучен невротрансмитер во нашиот мозок и е заслужен за перцепција на уживањето.

Чили пиперки

Чили пиперчињата го стимулираат излачувањето на ендорфини поради што ќе бидете во добро расположение, а исто така го зголемуваат и пулсот што може да предизвика чувство на возбуда.

Банани

Бананите може да го зголемат излачувањето на тестостерон, а богати се со калиум и витамин Е што ќе го крене нивото на енергија и издржливост.

Кафе

Кофеинот ги забрзува отчукувањата на срцето и циркулација што може да доведе до зголемена возбуда.