четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Овој спортски автомобил вози 350 км/ч, а оди на солена вода

kola

Последни вести

Спортските автомобили ретко можат да се пофалат со еколошки мотори, меѓутоа „квант е-спортлимузина“ е дизајнирана да достигне брзина од 350 км/час со помош на солена вода, а сега од ЕУ доби одобрување за возење по јавни патишта.

Овој радикален погон „квант е-спортлимузина“ користи т.н “electrolyte flow cell power” систем кој обезбедува сила за четири мотори.

Таа сила изнесува 920 коњски сили кои ова возило од 2300 кг, за 2,8 секунди забрзуваа до стотка подеднакво брзо како и моќниот Мекларен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести