Магазин

Овој зачин лекува повеќе од 150 тегоби: Направете моќен лек против настинка и грип

Овој зачин лекува повеќе од 150 тегоби: Направете моќен лек против настинка и грип

Медицинските својства на овој зачин постепено се разоткриваа во текот на вековите, но веќе одамна е потврдиено дека силно влијае против воспаленијата.

Овој зачин е познат во целиот свет, благодарение на неговите повеќекратни лековити својства. Ако случајно го видите бројот E100 на етикетата на производот, без страв. Ова е природната боја куркумин!

Куркумата е растение од семејството ѓумбири. Главно расте во Јужна Азија. Од нејзиниот корен се подготвува зачин со впечатлива жолта боја, која се должи на состојката куркумин.

Лековитите својства на куркумата

Куркумата е еден од најмоќните природни лекови. Активната лековита состојка во куркумата се нарекува куркумин. Лековитите својства на овој зачин постепено се откривале во текот на вековите, а одамна е утврдено дека куркумата делува силно против воспаленијата. Потврден е корисниот ефект на куркумата за многу болести, од рак до Алцхајмеровата болест. Во ајурведската медицина, куркумата одамна е позната како билка која го зајакнува и храни телото.

Куркума се користи за да:

– Зајакнување на варењето на храната

– Обвовување на цревната флора

– Намалување на надуеност

– Чистење на црниот дроб и жолчката

– Нормализација на менструацијата

– Намалување на воспалението кај артритис

– Чистење на крвта

– Стимулирање на метаболизмот

– Проблеми со кожата

– Заболувања на респираторниот систем

– Против габички и бактерии

– Против цревни паразити

Според хранливите вредности, куркумата е богат извор на железо, манган, витамин Б6, диететски влакна и калиум. Резултатите од голем број студии покажуваат дека е ефикасна во лекување на артритис, дерматитис и егзем, треска, инфекции, чиреви, камења во бубрезите и жолчката.

Лек против грип и настинка