Магазин

Овошен напиток што ги топи масните наслаги

Овошен напиток што ги топи масните наслаги

Ако сакате да се ослободите од масните наслаги на стомакот, направете ароматичен напиток кој ќе ви помогне во оваа борба.

Во блендер ставете замрзната банана исечена на парчиња, лажица рендан ѓумбир, две лажици мелени семки од лен, шолја змрзнати боровинки, половина шолја спанаќ и малку мраз. Се’ добро изблендирајте, и консумирајте го напитокот секое утро на празен желудник.

Истражувањата покажале дека најголем дел од оние кои го пробле оовј еликсир, изгубиле два килограми за неколку дена,  а најмногу  се „стопил“ стомакот.

Вкусен и ефикасен во симнувањетот на масните наслаги, овој напиток е и многу здрав. Бананите се богати со калиум, антиоксиданси и влакна , па со самото тоа го поттикнува варењето и ги елиминиратоксините, додека ѓумбирот го јакне имунитетот, го забрзува метаболизмот и го намалува апетитот. Ленот е важен поради влакната, боровинките се силен антиоксидант, а  спанаќот е богат со магнезиум и влијае на нервниот систем и расположението.