вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Овошни плодови за хидрирано и здраво тело

Дехидратацијата во лето може да доведе до многу проблеми, а загубата на калиум може да биде опасна. Затоа, треба да знаете кои се овошните плодови на кои можете да им се доверите, за вашето тело да биде хидрирано и здраво.

lubenica3

Последни вести

КАЈСИИ

kajsija

 

Кајсиите се моќно овошје кога станува збор за вашата кожа и тело, поради тоа што содржат многу антиоксиданси и витамини. Овие плодови можат да го надоместат загубениот калциум, а се богати и со растителни влакна, бета каротен и витамин Ц. Вклучете ги кајсиите во вашето секојдневно мени и нема да имате проблеми со главоболка и вртоглавица.

МАНГО

flavor-mango-mix

 

Мангото е идеален извор на растителни влакна и витамин Ц. Мангото содржи два пати повеќе витамин А, од препорачаните дневни потреби. Направете си салата и уживајте.

СЛИВИ

domaci-pekemz-od-sljiva-456

 

Сливите се лесно достапно овошје. Богати се со витамин Ц и содржат антиоксиданси, кои го заштитуваат телото од штетното дејство на слободните радикали. Сливите можат да помогнат во заштитата од срцеви заболувања, рак и други болести.

ЛУБЕНИЦА

recepti-so-lubenica-naslovna-810x608

 

Лубеницата е најдоброто овошје, за да го одржувате вашето тело хидрирано во лето. Таа содржи многу вода и со тоа можете да ги надоместите загубите на течности во телото. Ова овошје не содржи многу калории, затоа и луѓето кои се на диета можат да уживаат во него. Лубениците се богати со витамин А и Ц, кои се потребни за здрави кожа, коски и срце.

ЈАГОТКИ, МАЛИНКИ, БОРОВИНКИ, КАПИНКИ

hitkujna-sumsko-ovosje

 

Консумирајте ги овие плодови колку што можете почесто. Растителните влакна и витамините кои ги има во овие овошја, ќе ви ја дадат потребната енергија. Исто така можат да ви помогнат во борбата со вишокот килограми. Идеални се како ужина, помеѓу оброците.

Најчитани вести