петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Падна авион во Словенија

507363_avion2_f

Поврзани вести

Меѓу загинатите во несреќата на помал авион кој во неделата попладне се сруши по неуспешно полетување близу Дивача во западна Словенија, биле иден младоженец и неговиот кум. Тие требале да заминат во Порторож каде што требало да се одржи ергенска вечер, пишуваат словенечките медиуми.

Освен тие, загинал и нивниот пријател познат словенечки рок музичар и пилот Алекс Делфин, кој не успеал доволно високо да го подигне авионот од типот Робин ДР400. При залетот ја удрил пистата со крило, по што авионот се запалил.

Се претпоставува дека причината за несреќата е од техничка природа. Истрагата за несреќата и понатаму трае.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести