среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пад на цената цената на електричната енергија

struja

Поврзани вести

Просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинства, во второто полугодие, е 4,88 денари по киловатчас, па за разлика од првото полугодие е намалување од 2,24 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од 3,65 до 7,99 денари по KWh, по групи на потрошувачи.

Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 24,60 до 26,13 денари по nm3 , по групи на потрошувачи

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести