вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Пад на цената на нафтата на светските берзи

nafta

Последни вести

Цените на нафтата денеска забележаа пад на светските берзи во очекување на податоците за разултатите во преработувачкиот сектор во глобални рамки, но и поради зајакнување на вредноста на американскиот долар, јавува МИА.

Барел американска „лесна“ нафта за испорака во декември во електронските тргувања на Њујоршката берза поевтини за 35 центи на 80,19 долари за барел.

Во исто време, на Берзата во Лондон, цената на северноморскиот „брент“ се намали за 23 центи на 85,63 долари за барел.

Според аналитичарот на сингапурската компанија „Филип Фјучерс“, Даниел Анг, падот на цената на нафтата се должи на неизвесноста на инвеститорите околу постигнувањата на индустрискиот сектор.

– Очекуваме знаци за зајакнување на индустријата во светот, што би укажувало на раст на побарувачката на нафта, нагласи Анг.

Индексите на менаџерите за набавка (ПМИ) во еврозоната и САД се очекува да бидат објавени во текот на денешниов ден, откако претходно беше соопштено дека кинескиот индекс во октомври се намалил на 50,8 од септемвриските 51,1 индексни поени.

Вредноста на индексот над 50 поени е показател за раст, додека под 50 поени укажува на пад на секторксата активност.

Од друга страна, доларот на Јапонската берза достигна вредност близу до највисокото ниво во последните седум години.

Зајакнувањето на доларот по правило ја прави нафтата поскапа за трговците што користат други валути, што резултира со пад на побарувачката на енергенсот и на неговата цена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести