недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 17

Пад на цените на горивата

Пад на цените на горивата. Малопродажните цени на бензините од полноќ се намалуваат за денар и пол, а на дизелот за два денари.

goriva

Поврзани вести

Пад на цените на горивата. Малопродажните цени на бензините од полноќ се намалуваат за денар и пол, а на дизелот за два денари.

Како што информира Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 59,50 денари за литар, на Еуросупер БС 98 ќе биде 61,50 денари за литар, додека дизелот ќе се продава по 46 денари за литар.

Се намалува и малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство и ќе изнесува 34,50 денари, а мазутот ќе чини 21,17 денари за килограм.

Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 41,88 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 55,68 денари.

Најчитани вести