недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Падна дел од таванот во гимназија во Тетово

Инцидентот во кој никој не е повреден, се случил додека на покривот мајстор работел на поправки бидејќи со денови протекувало вода.

gimnazija tetovo

Поврзани вести

Инцидент во тетовска гимназија, за среќа нема повредени.

Паднал дел од таванот во училница во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“, за време на одморот, додека во неа имало ученици. Инцидентот во кој никој не е повреден, се случил додека на покривот мајстор работел на поправки бидејќи со денови протекувало вода, пренесе МТВ.

Учениците и родителите со години предупредуваа дека условите во оваа барака во која се одвива наставата на македонски јазик се лоши. Ова е само еден од петте објекти во кои

Директорот на гимназијата Намикќамил Мустафа, рече дека е потребна реконструкција на објектот, но не можеше да каже кога тоа ќе биде реализирано.

Од министерството за образование беа обезбедени средства за обнова но само за централниот објект. Бараките и натаму останаа во ваква стостојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести