Свет

Падна хелокоптер во Сибир, осум лица загина

Падна хелокоптер во Сибир, осум лица загина
Падна хелокоптер во Сибир, осум лица загина

Најмалку осум лица загинаа во пад на хеликоптер Ми-8 на подрачјето на Краснојарската покраина во источен Сибир, додека 17 преживеаја, соопштија локалните власти.

Во хеликоптерот се наоѓаа 22 патници и тројца членови на екипажот. Според прелиминарните податоци осум лица загинаа, додека другите се повредени, изјави претставник на локалната полиција, јави ТАСС.

Хеликоптерот паднал на тешко достапен терен, е леталото е речиси целосно уништено.

Во тек е евакуација на повредените со помош на специјални возила за снег.