четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Падна компјутерскиот систем на „Туркиш Арлајнс“ во Истанбул

Вработените на аеродромот подоцна почнаа да издаваат рачно напишани билети со имињата на патниците и броевите на нивните седишта, што создаде дополнителен хаос на аеродормот „Ататурк“.

turkish-airlines-kurdistan1

Последни вести

Синоќа падна компјутерскиот систем на турската авиокомпанија „Туркиш Ерланс“ на истанбулскиот аеродром „Ататурк“, поради што пред шалтерите се формираа големи редици од патници, а голем број летови беа откажани.

Вработените на аеродромот подоцна почнаа да издаваат рачно напишани билети со имињата на патниците и броевите на нивните седишта, што создаде дополнителен хаос на аеродормот „Ататурк“.

„Туркиш Ерлајнс“ не даде никаво соопштение во врска со причините за падот на копјутерскиот систем.

Но, на социјалните мрежи веднаш се појавија тврдења дека хакери го блокирале системот на авиокомпанијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести