понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пахор ги распиша изборите за Европскиот парламент на 25-ти мај

Изборите за европски пратеници од Словенија ќе се одржат на 25-ти мај

borut pahor

Поврзани вести

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, ја потпишал одлуката според која овогодишните избори за осум словенечки застапници во новиот состав на Европскиот парламент ќе се одржат на 25-ти мај.

„Европскиот парламент е единствена институција која ја изразува еднаквата политичка волја на жителите на Европа. Словенците во Европскиот парламент по трет пат ќе ги избираат своите пратеници и уверен сум дека за осум места ќе конкурираат голем број кандидатски листи и кандидати“, рекол Пахор, по потпишување на одлуката за одржување на избори.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести