четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Пакистан е една од најопасните земји за новинарите

zagrozeno novinarstvo

Поврзани вести

Пакистан останува една од најопасните земји за новинарите, јави „АФП“, повикувајќи се на годишниот извештај на Репортери без граници.

Седум новинари беа убиени за време на извршување на службена дејност во 2013, се вели во извештајот, во кој Владата на земјата е обвинета дека „нема волја да спроведе правда“.

За споредба, десет новинари се убиени во Сирија, осум на Филипините и седум во Сомалија, во истиот временски период.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести