вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пакистан: Егзекуција на 500 лица осудени за тероризам

terorizam

Последни вести

Петстотини лица осудени за тероризам во Пакистан ќе бидат егзекутирани во слените неколку дена.

Шест екстремисти се обесени од петокот додека во земјата расте гневот поради масакрот извршен од талибанци во градот Пешавар, во кој се убиени 149 лица, вклучително 133 деца, пренесува Танјуг.

По најсмртоносниот терористички напад во историјата на Пакистан, премиерот Наваз Шариф го укина шестгодишниот мораториум на смртна казна. Смртната казна е вратена за случаи поврзани со тероризам.

– Министерството за внатрешни работи заврши случаи на 500 осуденици, што ги завршиле сите жалби, претседателот ги одбил нивните петиции за помилување и тие ќе бидат егзекутирани во следните неколку недели, изјави анонимен претставник на властите.

Полицијата, армијата и паравоени формации се распоредени низ земјата и на аеродромите, а во затворите е воведено црвено ниво на опасност поради егзекуциите и интензивирањето на воените операции против талибанските екстремисти во северозападните племенски области.

 

Најчитани вести