вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Пакистан: Талибанците најавија напад на владата, власта максимално подготвена

Зголемени сили на безбедност се упатени кон Исламабад, Равалпинди каде што се наоѓа Генералштабот како и Карачи и Пешавар.

pakistan

Поврзани вести

Најголемите градови во Пакистан, почнувајќи од главниот град Исламабад, од денеска се во состојба на максимална подготвеност поради можни напади на Талибанците бидејќи властите покренаа воена офанзива против екстремистите.

Пакистанските Талибанци рано утринава соопштија дека ќе ја нападнат зградата на Владата како одговор на офанзивата.
Во нивното соопштение, на странските инвестори, авиокомпании и меѓународни институции веднаш да ја напуштат земјата.

Зголемени сили на безбедност се упатени кон Исламабад, Равалпинди каде што се наоѓа Генералштабот како и Карачи и Пешавар. Полицијата ги врати своите припадници кои заминаа на годишен одмор, за да се зголеми бројот на патролите.

Пакистан одлучи да покрене воена офанзива по неодамнешниот напад на екстремистите на аеродромот во Карачи каде што загинаа 36 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести