петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Пакистанец помагал при шверц на мигранти

За сума од 1.500 евра, илегалните мигранти биле криени во околината на селото Ваксинце, преку илегални премини ги пренесувале во Србија.

migranti

Последни вести

Пакистански државјанин, потпомогнат од неколкумина скопјани и кумановци со месеци илегално, од Грција преку Македонија им поимагале на илегални мигранти да стигнат во Србија. Илегалните мигранти најчесто биле од Сирија, Авганистан, Пакистан и Судан.

Во последната акција на полицијата приведени се девет странци, а тројца се во бегство. МВР тврди дека пакистански државјанин им давал инструкции на членовите од групата кои пак се координирале околу времето на пристигнувањето на мигрантите и местото каде се засолнати. За сума од 1.500 евра, илегалните мигранти биле криени во околината на селото Ваксинце, преку илегални премини ги пренесувале во Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести