понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пакистанската армија уби 59 исламисти

islamisti-djihad-terorizam

Последни вести

Пакистанските сили во воздушно-копнена операција на северозапад во државата во близина на границата со Авганситан, убија 59 милитанти, соопшти денеска пакистанската војска, два дена откако талибанци упаднаа во школо и убија 132 деца и 16 возрасни.

Во соопштение од пакистанската армија се вели дека нападите врз милитантите се извршени вчера и денеска.

Во копнената акција синоќа се убиени девет талибанци, додека во бомбардирањето од воздух смртно страдале 17 исламисти меѓу кои и еден узбекистански командант. Безбедносните сили денеска во заседа во долината Тирах убиле 32 милитанти кои се движеле кон границата со Авганистан. Во акциите ранети се тројца војници, соопшти армијата.

Најчитани вести