сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пакистански опозициски лидер повика на граѓанска непослушност

Тој ги повика луѓето да престанат со плаќање даноци и такси кон државата и се закани, дека неговите приврзаници ќе го заземат Парламентот доколку премиерот Наваз Шариф не поднесе оставка во рок од два дена.

Imran_Khan

Последни вести

Пакистанскиот опозициски лидер Имран Хан ги повика демонстрантите против актуелната Влада на граѓанска непослушност. Хан, кој е лидер на третиот по големина политички блок во Парламентот, повикот го упати за време на протестен марш во главниот град Исламабад.

Тој ги повика луѓето да престанат со плаќање даноци и такси кон државата и се закани, дека неговите приврзаници ќе го заземат Парламентот доколку премиерот Наваз Шариф не поднесе оставка во рок од два дена.

Имран Хан и умерениот политичко-религиозен лидер Тахир ул Кадри организираа паралелни протести во Исламабад со барање Владата да поднесе оставка поради фалсификат на изборите во мах 2013 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести