недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Пакитанските талибанци и објавија војна на Индија

29092014183118_isil_isis_d_ihadis_690533S1

Поврзани вести

Талибанците од Пакистан и објавија војна н а Индија, решени да го прошират опсегот на своите активности.

Нова екстремистичка група, која ја презеде одговорноста за најголемиот напад на Пакистанско -индиската граница упати закани на адреса на соседната држава.Талибанците го посочуваат за својот најголем непријател индискиот премиер Нарендра Моди, кого го обвинуваат за смртта на стотици муслимани.

Предизвикот, упатен од радикалните исламисти кон новото индиско раководство, се заканува со појавата на втора по Блискиот Исток линија  на нестабилност, во центарот на која ќе се покажат две нуклеарни држави, пишува “Коммерсант”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести