сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 35

Палачинки од три состојки, без брашно

palacinkaaa-650x396

Последни вести

Состојки:

3 банани

2 јајца

3 лажици путер

½ лажичка ванила

Малку масло за печење палачинки

 

Подготовка:

  1. Изгмечете ги бананите во сад. Додадете јајца, омекнат путер и екстракт од ванила. Мешајте додека не добиете глатка смеса.
  2. Ставете масло во тава и загреете го на средна температура.
  3. Со кутлача ставајте од смесата во тавата и печете ги палачинките. Кога ќе се појават меурчиња на површината, свртете ја палачинката и печете од другата страна. Готовите палачинки сервирајте ги со прелив или со свежо овошје, по желба.

Најчитани вести