четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 10

Палермо испушти победа во судиското надополнување

Екипата на Палермо во чии редови настапуваат македонските репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски испушти победа на синоќа одиграниот дуел од 18.коло од Серија А против Пескара на домашен терен.

палермо

Поврзани вести

Натпреварот заврши 1:1, а гостите изедначија во судиското надополнување на вториот дел. Палермо поведе во 33.минута со голот на Робин Куасон, а изедначи Кристијано Бираги во 90+3 минута од пенал. Несторовски го одигра целиот натпревар и доби жолт картон, додека Трајковски во игра влезе во 83.минута. Палермо е на 18.то место на табелата со 10 бодови.

Во дресот на Џенова на гостувањето кај Торино (пораз од 1:0) од 74.минута настапи македонскиот репрезентативец Горан Пандев.

Резултати на натпреварите од 18.коло од Серија А: Палермо – Пескара 1:1, Рома – Киево 3:1, Каљари – Сасуоло 4:3, Фиорентина – Наполи 3:3, Сампдорија – Удинезе 0:0, Торино – Џенова 1:0, Интер – Лацио 3:0, Аталанта – Емполи 2:1.

Поради Супер купот што се игра попладнево во Доха, Катар меѓу Јувентус и Милан, натпреварите: Кротоне – Јувентус и Болоња – Милан ќе се играат на 8.февруари 2017 година.

Табела: Јувентус 42 бода, Рома 38, Наполи 35, Лацио 34, Милан 33, Аталанта 32, Интер 30.

Најчитани вести