понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Палестинци бегаат од израелската армија

Во рок од 24 часа бројот на луѓе кои побарале заштита во засолништата на Организацијата на ОН за палестински бегалци УНРВА од 22.000 пораснал на 44.000 луѓе, јавува портапролот Крис Гунес. Бегалците се сместени во 34 кампови.

palestinci

Последни вести

Во израелската копнена офанзива во Појасот Газа има стотици загинати, а десетици илјади Палестинци се во бегство. Генералниот секретар на ОН најави посредување во конфликтот.

Во рок од 24 часа бројот на луѓе кои побарале заштита во засолништата на Организацијата на ОН за палестински бегалци УНРВА од 22.000 пораснал на 44.000 луѓе, јавува портапролот Крис Гунес. Бегалците се сместени во 34 кампови.

Најважните израелски организации за заштита на човековите права побараа воспоставување „хунамитарен коридор“. Во писмо до израелскиот министер за одбрана Моше Јалон тие побараа итни мерки кои ќе овозможат Израел да ги исполни своите правни обврски, како транспорт на ранетите. Освен тоа, мора да се овозможи спасувачките екипи да ја вршат својата работа без ризик по својот живот, истакнуваат активистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести