Спорт

Пандев 29-ти на 200 метри во Цирих

Пандев 29-ти на 200 метри во Цирих

Македонскиот атлетичар Ристе Пандев не успеа да го истрча своето најдобро време на една од денешните квалификациски трки на 200 метри на Европското првенство во Цирих, Швајцарија.

Тој се пласира на 29. место од вкупно 31 натпреварувач колку што се појавија во квалификациите во оваа дисциплина.

Пандев трката ја заврши со време од 21,96 секунди или 31 стотинка послабо од неговиот рекорд на 200 метри. Со ваквото постигнување, Македонецот зад себе ги остави само Микел Де Са од Андора и Фабијан Халднер од Лихтештајн.

На ЕП во вторникот настап имаше и Христина Ристеска која на 400 метри не влезе во полуфиналето но постигна личен рекорд – 57,47 секунди.

МИА