недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Пандев добива уште поголема конкуренција: Наполи зимава ќе инвестира уште 50 милиони евра

Македонскиот калчолигашки ас, Горан Пандев ќе добие дополнителна конкуренција во Наполи, откако рпвиот човек на клубот, Аурелио Де Лаурентис објави дека зимава ќе има дополнителна инвестиција во клубот за да се засили во трката за места во Лигата на шампионите.

goran-pandev

Поврзани вести

Наполи важи за еден од кандидатите за „скудетото“, најголем ривал на Јувентус, но поразот од 0-3 од шампионот и третото место зад Рома (загубија со 0-2) и од „старата дама“ му разјаснија на Де Лаурентис дека на тимот му е потребно дополнително освежување. Летово во тимот дојдоа Ихуаин, Калјехон, Мертенс, Албиол, Реина, па со нови засилувања Наполи планира да се врати во игра за највисок пласман.

„Во јануари ќе потрошиме дополнителни 50 милиони евра на засилувања. Во фудбалот се е јасно, ако не трошите, не треба да очекувате резултати. Мораме да трошиме за да бидеме конкурентни со најдобрите клубови во Европа. Наша главна цел е пласман во ЛШ и во следната сезона и добри резултати во оваа сезона. Затоа ни се потребни засилувања“, вели Де Лаурентис.

Наполи најави дека по продажбата на Кавани летово за 60 милиони евра на ПСЖ има за трошење над 100 милиони евра, па овие 50 милиони се дел од тие пари што Де Лаурентис ги најави во август.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести