петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Пандов: По изборите Заев ќе мора да се соочи со сите кривични обвиненија

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24.

pandov

Поврзани вести

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24.

Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од изборите и бара нивно одложување на недоглед.

Тој човек е докажан криминалец, има доста криминални дејанија во изминатиов период, доста кривични пријави против него и се додека е претседател на СДСМ тој се чувствува комотно да се однесува онака како што се однесува. После изборите сигурен сум дека и во СДСМ има доволно демократски луѓе кои што ќе го натераат да се повлече од функцијата а во таква ситуација тој ќе мора да се соочи со сите кривични обвиненија кој го теретат и кои што му гарантираат долгорочна затворска казна, вели Пандов.

Според Пандов, СДСМ само во услови на криза може да го заштити својот лидер од законот, а бидејќи во партијата се свесни како стои нивниот рејтинг меѓу граѓаните, прават се, изборите да не се одржат.

Најчитани вести