среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пандов за РСМ: Ципрас нема да отстапи од црвените линии

pandovvv_rsmm

Последни вести

Со доаѓањето на Ципрас на власт во Грција не треба да очекуваме поголема флексибилност во односите со Македонија. Ова го нагласи политичкиот аналитичар Александар Пандов кој беше денешен гостин во  „Кворум“ на РСМ.

Пандов верува дека официјална Атина нема да отстапи од црвените линии. Потсетува дека новиот грчки премиер воопшто не ја ни спомена Македонија и деценискиот проблем за името во својата кампања.

Нашиот јужен сосед, според Пандов, ќе има немирен период, зошто новата власт ќе мора да ги испочитува преземените обврски од меѓународните кредитори.

Ветувањата кои ги слушнавме пред изборите, а кои беа големи, народот ќе очекува да се исполнат, потенцира Пандов, но под знак прашалник како што вели тој е колку е се остварливо.

Целото интервју и неговата анализа, погледнете ги во продолжение.

Најчитани вести